Сигнали за нерегламентирано ползване на вода
Какво е нерегламентирано (незаконно) ползване?

Какво е „незаконна връзка“ – Когато консуматорът се е свързал към ВиК мрежата, без знанието, и разрешението на „ВиК“ ЕООД Стара Загора. За присъединяване към ВиК мрежата на нов обект се следва установена процедура съгласно  Наредба №4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и ползване на водоснабдителните и канализационни системи и  Закон за устройство на територията.

„ВиК“ ЕООД Стара Загора  счита за незаконно ползване на вода, когато консуматорите извършват следните дейности:

1. Незаконна връзка.
В случай на установено незаконно присъединяване към ВиК системите, съответните отклонения се прекъсват, а изразходваното, отведеното и пречистено водно количество се определя по пропускателната способност на водопроводната инсталация непосредствено преди водомера при 6 часа потребление в денонощието и изтичане на водата със скорост 1 м/с за едногодишен период освен, ако се докаже, че периодът е по-малък. В случай на установена незаконна връзка подаването и отвеждането на вода се преустановява за целия имот, без предварително уведомяване.

2. Манипулиран водомер и счупена пломба.
При нарушаване целостта на пломбите, с изключение на случаите когато не е породено от действия на потребителя и при физически въздействия върху водомерите причинили тяхната повреда или неточност на показанията, изразходваната вода се определя по пропускателната способност на водопроводната инсталация непосредствено преди водомера при 6 часа потребление в денонощието и изтичане на водата със скорост 1 м/с за периода до предишен реален отчет, но не по-дълъг от 6 месеца.

При кражба или повреждане на водомера по вина на потребителя (замръзване на водомера, счупване на стъклото и други механични повреди) ремонтът и смяната им се извършват от оператора за сметка на потребителя.

Всяко нерегламентирано ползване на вода, което включва незаконни връзки, by-pass (връзки преди водомера), физически въздействия върху водомера, счупена пломба и източване от пожарни хидранти се счита за наказуемо съгл. Чл. 234в. от НК.

„ВиК“ ЕООД Стара Загора счита за законно присъединен даден потребител в случаите, когато  същият е спазил нормативната уредба, сключил е Договор за присъединяване (съгл. Чл. 84 от ЗУТ) и има монтиран водомер с пломба на холендъра на арматурно – водомерния възел поставена от представители на „ВиК” ЕООД Стара Загора. 

1. Второ отклонение за имота или отклонение преди водомера (by-pass). – Консуматорът е клиент на дружеството. Обикновено има второ отклонение на което не е монтирано измервателно устройство или връзка преди приходния водомер. Най – често за дворна чешма, поливна система или допълнителна постройка (лятна кухня). По този начин водата не се отчита от приходния водомер и съответно не се заплаща.

2. Незаконно самовъзстановяване – клиентът е бил прекъснат за неплатени сметки, но се е свързал отново към ВиК мрежата, без знанието и разрешението на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД Стара Загора.

3. Повреждане на водомера – клиентът умишлено поврежда водомера, така че да въздейства на точността му. Например:
– Счупване на стъклото на водомера
– Използване на дърводелска стяга, магнити и други
– Обръщане на водомера – клиента инсталира водомера в обратна посока, така че да отчита консумацията обратно до желано показание.

4. Счупена пластмасова пломба – клиентът чупи пластмасовата пломба с цел демонтаж или манипулация на водомера.

В случай, че клиентът се съмнява в точността на водомера или забележи повреда по водомерното устройство, включително и при счупване на пломбата, трябва незабавно да съобщи за това на имейл: klienti@wik-stz.com, или в клиентски центрове по райони на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД Стара Загора.
Дейности, свързани с демонтаж и ремонт от лица, неоторизирани от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД Стара Загора, по водомерния възел и/или водопроводното отклонение, се считат за нарушение и се наказват по реда на  Наредба №4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и ползване на водоснабдителните и канализационни системи и  Закон за устройство на територията и Общите условия.

Чл. 234в. НК (Нов – ДВ, бр. 26 от 2004 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Който сам или чрез другиго осъществи неправомерно присъединяване към електропреносна или електроразпределителна мрежа, или към газотранспортна, топлопреносна, водоснабдителна или канализационна система, система за пренос на течни горива, или неправомерно въздействие върху уредите за търговско измерване на електрическа енергия, природен газ, течно гориво, топлинна енергия или вода, или отведена отпадъчна вода, с което създаде условия за непълно отчитане на потребените електрическа енергия, природен газ, течно гориво, топлинна енергия или вода, или на отведена отпадъчна вода, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба до петнадесет хиляди лева.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до осем години и глоба до двадесет хиляди лева.

КОНТАКТНА ФОРМА ЗА ПОДАВАНЕ НА СИГНАЛИ

    Вашето име (задължително поле)

    Вашият Email (задължително поле)

    Телефонен номер (задължително поле)

    Относно (задължително поле)

    Вашето съобщение

    Изберете име на файл, който искате да ни изпратите. Внимание – големина на файла да не е повече от 2Mb и в един от форматите .png, .jpg или .gif!

    АнтиСпам проверка

    captcha